reklama

Multikulturalizmus a metal v hlavnom meste Nórska

To, že Nórsko nie sú len fjordy sa môžete presvedčiť v Osle. Najnákladnejšie mesto na život, ktoré v rebríčkoch predbehlo aj Tokio či New York má našincovi čo ponúknuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Letiská

Oblasť hlavného mesta Nórska obsluhujú hneď tri letiská. Druhé najrušnejšie v škandinávskych krajinách, Gardermoen, sa od centra mesta nachádza zhruba 35 kilometrov severovýchodne. Letisko Moss v Rygge je od Osla vzdialené približne 60 kilometrov a ešte pred rokom bolo bázou známej nízkonákladovky Ryanair. Tá však 1. novembra 2016 letisko opustila. Od toho dátumu sú všetky civilné lety na letisko Moss zrušené a letisko je uzavreté. Treťou možnosťou je pristátie na letisku Sandefjord, ktoré je však od centra vzdialené úctyhodných 110 kilometrov. Práve na tretie letisko sme z dôvodu najnižšej ceny prileteli aj my, keďže na Sandefjord pravidelne lieta známa maďarská nízkonákladovka a letenky sa dajú kúpiť za smiešne sumy od desať do dvadsať eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdrahšie mesto sveta

Oslo patrí k najdrahším mestám sveta. Podľa prieskumu skupiny Economist Group v roku 2016, ktorá pokrývala 130 krajín, je vzhľadom na životné náklady práve nórska metropola najnákladnejším miestom pre život. V prieskume sa hneď za Oslom umiestnilo Tokio, Osaka a Reykjavík. Ak sa teda chystáte na lowcostový výlet, odporúčam si jedlo zbaliť do batožiny. V bežných supermarketoch stál chlieb v prepočte viac ako päť eur a pollitrová flaša s vodou viac ako dve eurá.

Obrázok blogu

Multikulturalizmus

Prichádzame do centra. Oslo na prvý pohľad nebudí dojem veľkomesta. Zo škandinávskeho trojlístka, kde patrí Štokholm (900 000) a Helsinki (620 000), je Oslo (640 000) druhé najľudnatejšie a veľmi rozmanité. Naše ubytovanie, ktoré sme si rezervovali vopred cez AirBnB bolo priamo v centre, v štvrti Grønland. Na konci ulice sa nachádza vysoká budova so symbolom polmesiaca a nápisy v celej štvrti sú okrem latinky aj v arabskom písme. V kaviarňach sa fajčia vodné fajky a v ruchu ulíc vidieť ľudí rôznych národností a etnického pôvodu. Grønland je multikultúrnym srdcom mesta a odkazom dlhej imigračnej histórie Osla. Podľa expozície v Interkulturálnom múzeu, ktoré sa nachádza hneď vedľa nášho bytu, až 31% obyvateľov mesta nemá korene v Nórsku. Napriek tomu je spolužitie v kozmopolitnej štvrti na prvý pohľad bezproblémové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve vďaka liberálnej prisťahovaleckej politike a otvorenému pracovnému trhu, ktorú však negatívne ovplyvnila migračná vlna, je podľa údajov United Nations Population Division Oslo najrýchlejšie rastúcim európskym veľkomestom. Vedenie mesta predpokladá, že v roku 2020 prekročí počet obyvateľov 1 milión.

Prirodzenosť života v multikultúrnej spoločnosti ukazujú aj expozície v množstve múzeí. Napríklad v múzeu kultúrnej histórie okrem tradičného bytu Nóra nájdete aj repliku obydlia prisťahovaleckej rodiny z Pakistanu z prelomu milénia. Práve Pakistanci sú podľa údajov z roku 2012 najpočetnejšou prisťahovaleckou národnostnou skupinou (32 000). Potom nasledujú Švédi (15 500), Poliaci (14 000) a Somálci (13 000). V súčastnosti do Osla prichádzajú najmä Poliaci, ktorí využívajú otvorený trh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Múzeá

V Osle je ostatne množstvo zaujímavých múzeí. Od Národnej galérie, kde nájdete obrazy najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha vrátane toho najikonickejšieho s názvom Výkrik, cez Múzeum vikingskej lode, Technologické múzeum či Múzeum súčasného umenia. Odporúčam navštíviť aj lyžiarske múzeum Holmenkollen, ktoré sa nachádza v budove skokanského mostíka nad mestom. K nemu sa pohodlne dostanete do pol hodiny mestskou hromadnou dopravou. Tá okrem metra a autobusov zahŕňa aj lode, vďaka čomu sa v Osle dostanete kdekoľvek rýchlo a komfortne.

Mesto budúcnosti

Za päť dní, ktoré v Osle trávime, prechádzame najrôznejšími časťami mesta. Spomínaná štvrť Grønland s početnou 48 tisícovou moslimskou komunitou strieda hypermoderná štvrť Tjuvholmen s drahými reštauráciami a krásnymi bytmi vo funkcionalistickom štýle. Zaparkované elektromobily Tesla, prístav pre čln hneď vedľa vchodu či prírodný bazén na móle budí dojem mesta budúcnosti. Rovnaký futuristický dojem vytvára aj štvrť mrakodrapov Barcode, východne od ústia rieky Akerselva. Nová mestská časť Operakvarteret hrá významnú rolu v ďalšom rozvoji mesta. Barcode, ktorý je jej súčasťou, je tvorený z radu výškových budov, ktoré svojim pôdorysom a usporiadaním pripomínajú štruktúru čiarového kódu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Barcode
Barcode 

Mesto nízkych domov, z ktorého panorámy vytŕčajú len veže kostolov, sa mení na nepoznanie. Človek, ktorý bol v meste pred viac ako desiatimi rokmi zažíva šok. Oslo podľa spravodajského portálu BBC, ako najrýchlejšie rastúca európska metropola, prechádza najväčšou a najkontroverznejšou zmenou od 17. storočia. Ak si teda chcete užiť pohľad na moderné Oslo, odporúčam výjsť si na ďalší architektonický skvost mesta, strechu budovy opery, ktorá je prístupná aj verejnosti.

Metalheads

Oslo ponúka aj viacero alternatívnych cestovateľských zážitkov. Nórsko je rodisko black metalu. Stovky dlhovlasých a bradatých vyznávačov tvrdej hudby oblečených v čiernych tričkách s nápismi ako Mayhem, Burzum alebo Venom prúdia práve do hlavného mesta v nádeji, že vzhliadnu do očí satanistickej hudobnej modle. Tento fenomén sa voláblackpackinga charakterizuje skupinu metalových batôžkárov, ktorí navštevujú ikonické miesta v mekke tejto subkultúry.

Nezávislý metalový obchod Neseblod, ktorý vzišiel z popola legendárneho obchodu Helvete
Nezávislý metalový obchod Neseblod, ktorý vzišiel z popola legendárneho obchodu Helvete 

V období rokov 1992 až 1996 vypálili prívrženci nórskej blackmetalovej scény viac ako 50 kresťanských kostolov a známy je aj prípad z 10. augusta 1993, kedy Varg Vikernes zo skupiny Burzum zavraždil gitaristu Mayhem Øysteina Aarsetha známeho ako Euronymous. Jeho telo našli s 23 reznými ranami. Dvoma na hlave, piatimi na krku a šestnástimi na chrbte. Vikernes tvrdil, že väčšina Euronymových rezných poranení bola spôsobená porozbíjaným sklom, na ktoré dopadol počas zápasu. Dostal najvyšší možný trest, čo v Nórsku činí 21 rokov, a počas čítania rozsudku sa usmieval.

Miesto tohto ohavného činu je jedným z morbídnych turistických checkpointov blackpackerov. Okrem toho aj neďaleký, nezávislý metalový obchod Neseblod, ktorý vzišiel z popola legendárneho obchodu Helvete (nórsky výraz pre peklo). V jeho pivnici sa nachádza malé múzeum a známy grafity nápis “BLACK METAL” zo začiatku 90. rokov.

Pôvodný obchod otvoril v roku 1991 spomínaný Euronymous a v suteréne zriadil nezávislú nahrávaciu spoločnosť nazvanú Deathlike Silence Productions, v ktorej sa stretávali hudobníci z Mayhem, Burzum, Emperor či Thorns. Najvýznamnejšie kapely, ktoré formovali túto čiernu scénu.

Nápis v pivnici obchodu zo začiatku 90. rokov.
Nápis v pivnici obchodu zo začiatku 90. rokov. 

Očakávania blackpackerov sa však v Osle nestretávajú s realitou. Mesto je pokojnou a prosperujúcou európskou metropolou, kde namiesto rodiska Satana nájdete výborné životné podmienky a spokojných ľudí. Oslo je kozmopolitné moderné mesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu.

 

Michal Haviar

Michal Haviar

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rodák z Liptova, študent masmédií a príležitostný cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu